Archive | February 2012

Sandwiches or Leftovers?!

I’ve always spent way too much money on sandwich meat. 500 grams of luncheon meat usually cost me somewhere upwards to $10.00 a week. Then I found Food Basics had most meats at $1.25-1.53 per 100 grams so I could buy two packages of meat for $5.00. I bought 2 packages Sunday and froze one for next week as I did the previous 2 weeks. Shockingly, I made only 2 sandwiches all week!

Monday – I made my son/daughter a sandwich (split in half). My husband took Sunday leftovers.

Tuesday – My daughter had school lunch (paid for) and my son and husband took Monday leftovers.

Wednesday – My son had school lunch (paid for) and my daughter took a sandwich but my husband took Tuesday’s lunch since he came home sick.

We have only opened the first package of two and there’s plenty left. I’m starting to think it’s cheaper to make extra supper and keep leftovers. I could essentially use only half a package a week.

Tonight I’m making Easy Ranch Chicken and I was going to use make 3 of 5 and split one for the kids but I think I’ll just make them all and I guarantee you there will be leftovers. Also I realized that I’m out of Ranch Dressing so I’ll make my own.

Menu Planning Ideas? Cooking from Scratch?

Looking for some menu plans where you can pick and choose what you’d like to do? Are you looking for a more natural whole food approach or something traditional? Or maybe you are on a special diet?

Check out Once a Mom’s website.

http://onceamonthmom.com/

Initially I was thinking of doing once a month cooking and I realized that wasn’t the way I wanted to go. But maybe you’d be interested in freezer cooking?  Tricia provides menus and printable grocery lists and recipe cards.

She’s also on Pinterest.

It’s worth checking out here site.

Supper Tonight

As I posted earlier where the recipes come from. Here’s the pictures.

That’s 4 of 6 buns…should have been 8…

And the finished platter.

March! Whole new month to start over…

I swear it’s February’s fault that it’s a short month and things fall to the wayside and monies get all messed up….Seriously I love Carla’s little image on My 1/2 Dozen Daily …it’s quite appropriate.

But March is a new month and I am going to try to stay within a reasonable budget (unfortunately gas/food prices are on the rise again)

Variables

Groceries: $115/week
Gas: $100/week
Entertainment: $35/week
Kids School Lunches: $80 for both (Good for 2 months) — need find time to make the same healthy lunches; unfortunately the thermos doesn’t keep it warm enough.
Kids Book Club: $30/month

Savings

RRSP: $350/month
RESP: $100/month
Gifts: $50/week (for daughter’s April Birthday)
Lacrosse: $195 (Cheque written for February 26)

This is a triple pay period month for us so we have 5 pay cheques between the two of us. So I should have money left over that I can put into savings for April usage.

So for dinner tonight I’m making Sausage Hoagies with Caramelized Onion and Apples.

Recipes found here and here. Both of course slightly modified but I’m using ingredients I already have. The dough is growing and the buns can be made soon.

The way food cost is growing, I am seriously thinking of building a “Good” Vegetable Garden as a few years ago, it was in a bad spot. Now that the kids are older I think it would be a good thing. I’d have to start saving the initial cost of building it and my neighbor has a big one across the street so I think they can help me get started.

I need to get a ledger and remind my husband to keep his receipts. Also need to find a way to earn more money for slow months….any ideas other than a second job? Also need a ledger like the one that Carla purchased.

Have a blessed day!

Homemade or Store Bought? Cost?

Obviously it’s healthier to make your own than it is to buy but sometime you have to wonder what the cost is to do it yourself.

Let’s take Cannelloni which is in the oven cooking.

I had bought some of the ingredients prior to and had some things in stock.

Ingredient List

  • Tomato Sauce (1.00-1.20)
  • Grated Parmesan Cheese (usually already stocked but if not Bulk barn sells cheap)
  • Ricotta Cheese (Food Basics 3.50 goes on sale also)
  • Cannelloni Pasta (24) (Food Basics 2.29)
  • Frozen Spinach (1.29)
  • Egg (usually already stocked but maybe .20)

Total Cost $8.50 for 24 cannelloni serves 8.

We bought the frozen PC version on sale for $8.00 and it barely served 4.

The Weekend…

So I have yet to complete the “Dreaded Challenge“…I’ve been busy and yeah procrastinating because it’s that dreaded for me. The week wasn’t a total write off but I worked 2 days last week and then I had accomplished making yogurt and cooked a ham and also Pea Soup came out of that.  So it’s my weekend to work and I had to book off tomorrow because I have my daughter at a hockey game (Dad’s the coach) and my son has a Music Festival for school and someone has to drive him. I managed to pick up Monday as an extra day that replaces Sunday. And I can’t forget to register my daughter for Lacrosse as I totally forgot to give my husband a cheque 2 weeks ago for it and then he forgot registration totally.

Found a totally awesome blog with some meal planning ideas. Cleared out my paypal account and bought the ebook. Plan in, Don’t Panic…it shows you different ways to create a meal plan and has some great printouts and a 4 week food plan. The thing I really like was finding a theme for each day of the week, like Mondays could be chicken days or Sundays could be Crockpot night. Also meal planning methods such as the two week method which requires a big 1st week shopping trip and nothing for the 2nd week also Once a Month method which is basically the freezer methody. It’s definitely worth checking out.

Tomorrow’s plan:

  • Menu Plan
  • Grocery Shopping
  • Dreaded Challenge
  • Finish up the cross stitch angel

Have a blessed night!

Food Waste Friday

Not a lot…

Spring Mix – I bought it Tuesday I think, but I think it was going bad when I bought it at Costco. It’s $2.85 but you have to really look at it and I was having trouble finding a good one where there was no wilted. It’s so cheap that is why I buy it.

Cilantro – You have to buy quite a big thing of it when you want a little and I had no use beyond what I did with it.